יום רביעי, 29 בנובמבר 2017

מי יותר טוב - מיקי ברקוביץ' או עמרי כספי

ויינט מריצים סקר - מי יותר טוב - מיקי ברקוביץ' או עומרי כספי ? במפתיע, שני שליש מהמשיבים חושבים שברקוביץ' - ומעידים עד כמה תרבות הכדורסל בארץ מוגבלת.

אין ספק שלברקוביץ' היתה קריירה עם הישגים בולטים יותר- אבל זו תוצאה של הכרעה פשוטה מאוד שברקבוביץ' קיבל - להיות ראש לשועלים. כספי, שהקשיב לחז"ל והלך להיות זנב לאריות, מראה איך נראה שחקן כדורסל אירופאי איכותי כשהוא מתמודד ברמות הגבוהות ביותר. הוא טוב - אבל הוא לא נהדר. 

בקנה מידה אירופאי - ברקוביץ' הוא אגדה
בקנה מידה אמריקאי - כספי הוא שחקן טוב. 

אבל קנה המידה האמריקאי הוא במטרים. וזה של אירופה? בסנטימטרים.

איך נדע? תחשבו על בוב מקאדו. היה כוכב-על בארה"ב, וכשהזדקן הפך לשחקן שישי איכותי (באליפויות של הלייקרס באמצע שנות ה-80') וכשהזדקן עוד - עבר לאירופה והיה בה כוכב על אל תוך שנות ה-40 לחייו (26 נקודות ו-10 ריבאונדים בקבוצות של מילאנו שלקחו 2 אליפויות אירופה)... וזה היה בדיוק באותן שנים בהן ברקוביץ', כוכב על אירופאי, היה חלק מקבוצות חזקות מאוד של מכבי ת"א שלא הצליחו לנצח את הקבוצות של מקאדו... 

11 משחקים בסך הכל. כך נראתה קריירת הקולג'ים של מי שהפך להיות "מר כדורסל" בישראל לאחר מכן - 
4.4 דקות למשחק
2.5 נקודות למשחק
0.8 אסיסטים ; 0.6 איבודים; 1.4 ריבאונדים; 0.3 חטיפות 
57% מהשדה; 66% מהעונשין

איך נראתה קריירת הקולג'ים של כספי? לא היתה. אז בואו נעשה השוואה לא הוגנת. איך נראתה שנתו הראשונה של כספי בנ.ב.א
77 משחקים (מתוכם-33 הוא פתח בחמישיה)
25 דקות למשחק 
10.3 נקודות למשחק 
1.2 אסיסטים; 1.3 איבודים; 4.5 ריבאונדים; 0.7 חטיפות 
446% מהשדה (369% מהשלוש) ; 67% מהעונשין

מממ.... מי התמודד טוב יותר בתרבות הכדורסל החדשה והזרה והאינטנסיבית הרבה יותר ? לא קשה לראות את זה, נכון? 

עדיין לא משוכנעים? כשברקוביץ' עצמו מסכם 40 שנות הערצה חסרות גבול אליו, הוא מסביר מה הכריע את הכף אחרי אותה שנת קולג'ים - עצתו של אביו המאמץ, שראה את הרכבת האווירית של משכנעים מהארץ שביקשו לשכנע את מיקי לשוב אל מכבי: 'תחזור לארץ כי פה תהיה אחד מתוך רבים. בארץ תהיה מספר אחת, ותמיד יזכרו מי זה מיקי ברקוביץ'. 

מיקי עדיין חלם על נ.ב.א.... הוא בעצמו מספר באותו ראיון: 
"הייתה לי הצעה מאטלנטה הוקס ב–1979. המאמן שלהם, יובי בראון, עקב אחרי כשהייתי תחת חוזה במכבי. באתי לאמריקה עם ביטחון מפה ועד השמיים, עברתי את המבחנים בהצלחה וקיבלתי זימון ל–NBA, אבל מכבי לא שחררו אותי".

"הבטחתי להם שאשחק באמריקה שנתיים ואחזור לשנתיים במכבי, לשחק בחינם, אבל לא היו מוכנים לשחרר אותי. ניסיתי לצאת מהחוזה בדרכים משפטיות. הגענו עד השופט שאול אלוני, שאמר לי: ‘מיקי, אני רואה אותך הרבה שנים. כיהודי וכישראלי אני לא משחרר אותך. יש לנו אחד ויחיד כמוך פה", ברקוביץ' מספר. "בארצות הברית אתה תשב על הספסל. אאריך לך את החוזה ואשפר אותו כספית'. כאן הסתיים החלום. היום זו תקופה אחרת. כל שחקן מכניס מראש לחוזה סעיף יציאה ל–NBA. בתקופתי זה בכלל לא משהו שנלקח בחשבון".
אבל מה שברקוביץ' לא מזכיר הוא האפשרות, כשהסתיים אותו חוזה עם מכבי, לנסות אז לצאת לנ.ב.א. 
בתום חוזהו בעונת 1982/83, בגיל 29, הוא עדיין היה יכול לנסות. ארבידאס סאבוניס, למשל,עבר לשחק בנ.ב.א בגיל 31 עם ברכיים גמורות, כשהוא הרבה אחרי השיא שלו. ובכל זאת, כל מי שראה אותו התרשם. ואיך לא?  הוא שיחק 470 משחקים (7 עונות) בליגה הטובה בעולם וסיים עם ממוצעי קריירה למשחק של : 24 דקות, 12 נקודות ב50% מהשדה (32.8% מהשלוש) ו-78.6% מהעונשין, 7.3 ריבאונדים, 2.1 אסיסטים, 0.8 חטיפות ו-1.1 חסימות. 

סביר להניח שמיקי חשש מהנסיון הקשה שמחכה לו. כשזוכרים את המאמץ הרב שנדרש מדראז'ן פטרוביץ' המנוח להתאים עצמו לסגנון בנ.ב.א, קל להבין את החשש. ובכל זאת, דראז'ן, אחרי שנתיים מאמללות בפורטלנד, עבר לניו-ג'רזי ושם התחיל אט-אט לפרוח. זה לקח זמן, אבל בשנתו האחרונה בליגה היה כוכב הקבוצה. תביטו על הסטטיסטיקה:
70 משחקים, מתוכם 67 פתח בחמישיה, 22.3 נקודות ב51.8% מהשדה (44.9% מהשלוש), 87% מהעונשין, 3.5 אסיסטים, 2.7 ריבאונדים, 1.3 חטיפות ב-38 דקות למשחק.
לא חייבים להאמין לסטטיסטיקה. תביטו על ההיילייטס: 


פטרוביץ' ז"ל נבחר לחמישיה השלישית אותה שנה. בהתחשב בכך שהיה בגיל 29, אפשר להעריך שלולא התאונה שיאו עדיין היה לפניו. כן... 29.... אותו גיל שבו ברקוביץ' כבר ויתר ואפילו לא ניסה. 

אז עם כל הכבוד לכל מי שמעדיף את משה מיכאל "מיקי" ברקוביץ' על פני עומרי משה כספי, אני סבור שבשאלה מי מבין השניים הוא הטוב יותר, לי אין ספק שמשה עד משה, לא קם כעומרי כספי. אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Be nice when you comment היו נחמדים כשאתם מגיבים